kayip-penis-sendromu

Kayıp Penis Sendromu ya da erkeğin vajinayı hissetmemesi, doğum nedeniyle vajinada meydana gelen değişimlerden kaynaklanabilir. Çiftler genellikle normalde cinsel ilişki sırasında vajinanın ideal darlığı ve penisin sertliği ile birbirlerini hissederek cinsel hazza ulaşır.

Vajina genişliğinin artması, bu hissi ortadan kaldırarak cinsel hazzın yok olmasına yol açar. Cinsel ilişki sırasında bir şey hissetmiyorsanız eşinizin vajinası aşağıdaki sebeplerle olması gerekenden daha fazla genişlemiş olabilir.

Vajina Genişlemesinin Nedenleri

  • Vücut kollejen depoları yetersiz kadınların doğum yapması (sigara kullanımı, beslenme bozukluğu… gibi nedenlerle)
  • İri bebek dünyaya getirmek (diyabet, post term doğum… gibi nedenlerle)
  • Yaşanan çeşitli kadın hastalıkları gibi durumlar
  • İleri yaş.( Menapoz sonrasi vücut kollajeninin üretim azalması)

vajina genişlemesinin nedenleri arasındadır.

Okumak İsteyebilirsiniz: Penis Boyu Nereden Ölçülür

Vajina Kaç İlişkiden Sonra Genişler?

Vajina relaksasyon sendromu yani vajinanın aşırı genişlemesi sorunu, cinsel ilişkilerden kaynaklanmaz. Kadın ve erkeğin ilk birleşimiyle vajina bir miktar genişler. Sonraki ilişkilerde vajina yine penisi saran bir kas sertliğine sahip olur. Ancak bazen zorlu doğumlar bu genişliğin normalden fazla olmasına yol açabilir. Bu durumda ise olması gereken doku elastikiyetinin sağladığı tonus ,penisi yeterince saramaz. Bu da kayıp penis sendromu denilen, erkeğin vajinayı hissetmemesi problemini doğurur.

Kayıp Penis Sendromu Nasıl Giderilir?

Yaşanan vajina relaksasyon sendromu olarak da bilinen kayıp penis sendromu, ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Uzman doktorunuzun önerdiği tedaviyi uygulayarak vajinada yaşanan genişleme problemini çözebilirsiniz. Bunun dışında ise bazı kegel egzersizleri ile vajinanın toparlayıp eski sıkı haline gelmesine yardımcı olabilirsiniz.  Bu egzersizlerle vajina kaslarınızın tekrar güçlendiğini ve cinsel ilişki sırasında haz alabildiğinizi fark edebilirsiniz.

Okumak İsteyebilirsiniz: Sertleşme Sorunu İçin Hangi Doktora Gidilir

Vajina Daraltma Operasyonu Olmadan Tedavi

Vajina daraltma operasyonları birçok kadın tarafından cinsel hazzı daha iyi yaşamak adına tercih edilir. Ancak yaşadığınız genişleme ve cinsel ilişkide hissetmeme sorunu için tek çözüm ameliyat değildir. Vajinal nonablatif koagulasyon lazerleri, HlFU(High lntensive Focus Ultrasound), Ozon tedavisi ve PRP gibi doku yenileme teknikleri ile iyileşme sürecinin hızlandırılması sağlanabilir.

Menopoz Sonrası Sağlıklı Cinsel İlişki İçin Çözüm

Vajina genişlemesi yüzünden yaşanan kayıp penis sendromu, sadece genç çiftlerin değil belli bir yaşın üzerindeki çiftlerin de yaşadığı sorunlardandır. Örneğin kadın menopoza girdikten sonra görülen vajinada aşırı genişleme, yine aynı tedavi yöntemleri sayesinde giderilebilir.

Menopoz sonrası dönemde birçok kadın ve erkek kendi cinselliğinden vazgeçerek yaşadığı sorunları göz ardı eder. Ancak ameliyatsız müdahaleler, hormon replasman tedavileri, özel diyet ve verilen egzersizler aracılığıyla eşiniz menopoz döneminde olsa da cinsel hayatınız istediğiniz gibi olabilir.

Okumak İsteyebilirsiniz: Sertleşme Sorunu Olanlar Ne Yemeli

Yaşanan cinsel problemler tek taraflı gibi görünür. Ancak erkeğin vajinayı hissedememesi ya da kadının ilişkiye dair yaşadığı sorunlar iki tarafı da etkiler. Nitekim cinsel sorunlar, diğer hastalıklar kadar normaldir. Daha sağlıklı bir cinsellik için erkek sağlığı ve cinselliği hakkında merak ettiklerinizi (özellikle de sertleşme sorunu konusunda) bloğumuzdaki diğer içeriklere de göz atarak takip edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sertleşme sorunu iletişim