penis-boyu-nereden-nasil-olculur

Penis boyu ölçümlerine çeşitli sebeplerden ihtiyaç duyulabilir. Özellikle cinsellik konusunda problem yaşanması durumlarında penis boyu önem taşır. Anatomik olarak erkek bireylerde bulunan cinsel organa “penis” adı verilir. Esasında penis kelimesi Latinceden gelmektedir. Latince “kuyruk” anlamına gelir. Penis başlangıcı kasık bölgesine dayanır. Penis boyu nereden nasıl ölçülür diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Penis ölçümleri de bu bölgeden başlayarak yapılmalıdır. Penis boyu ölçümlerinin farklı olmasının bazı sebepleri şunlardır:

  • Erekte olmamış bir penisin boyu, erekte olduğu zaman yapılan ölçüm sonucundan farklıdır.
  • Kilo alımı penis boyunu küçültebilir. Zayıfladıkça penis boyu, kasık bölgesinden artar.
  • Kullanılan ölçüm aletinin farklı olması penis boyunun farklı çıkmasına sebep olabilir. Penis boyu cetvel yardımı ile ölçülmelidir. Tekrarlanan ölçümlerde kesin bir ölçüm için aynı cetvel kullanılmalıdır.

Penis Boyu Nasıl Ölçülür Neye Göre Değişir?

Yetişkin bir bireyin penis boyu ortalama 9-19cm olmalıdır(Türk ırkı için). 19 cm üstü penis boyları, cinsel aktivite açısından zorluk yaşatabilir. 9cm altı penislerde de durum benzerdir, cinsel aktivitede zorlanmalar yaşanabilir. Ancak, 9 cm altı uzunluğa sahip penisler cinsel aktivite yaşama konusunda engel teşkil etmez. Ortalamanın üstündeki penis boyutunun yaşatacağı zorluk vajenle ilgili olabilir. Vajinanın iç kısmından rahim duvarına kadar belli bir uzunluğa kadar giriş yapmak mümkündür.  Ayrıca vajen uzunluğu bireyler arasında değişiklik gösterebilir. Sertleşme sorunu oluşmadığı sürece uzun ya da kısa penisler, cinsel aktivitede yer alabilirler. Sertleşme sorunu ise farklı yöntemlerle giderilebilen bir sorundur. Penis boyunun doğru ölçümünü gerçekleştirmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Erekte olun ve ya flask haldeyken penisi gergin olacak kadar çekin
  • Doğru olan ölçüm aletini alın.
  • Ölçüm aletinin (cetvel) başlangıç noktasını kasıklarınıza dayayın.

Okumak İsteyebilirsiniz: Cinsel İlişki Sırasında Erkeğin Sertliğinin Kaybolması

Penis Boyu Ölçüleri Neye Göre Değişir?

Genel itibariyle genetik faktörler ile alakalı olarak penis boyları değişiklik gösterir. Beslenme tarzı, sigara gibi alışkanlıklar ve stresli yaşam atheroscleros plakları yaparak penil kan akımını azaltır ve azalan penil bazal kan akımı penisi daha küçük hale getirir. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra erkeklerde atheroscleros oranının artması, vücut kollajeninin azalması ve de supra pubic (penis üstü) bölge yağ doku artışına bağlı penis hem küçülür hem de yağ doku içine gömülür.

Yaşa Göre Penis Boyutu Değişir mi?

Penis boyu yaşa göre değişir. Penis boyu 10 yaşından itibaren belirgin şekilde artmaya başlar. Penis büyümesi 22 yaşına kadar sürer. 20 yaşından sonra beklenen büyüme 1 santimetreyi bulmaz. Çocukların penis boyu ölçümü yapması, herhangi bir ölçüm sonucuna işaret etmez. Çünkü, 10 yaşından sonra büyüme hızı farklılık gösterebilir. Yalnızca 23 yaşında ortalama 13-15 cm gibi bir penis boyu beklenir. Bu uzunluk kişiden kişiye oldukça farklı olabilir.

Okumak İsteyebilirsiniz: Viagra nedir Ne işe yarar

Penis Kalınlığı Nasıl Ölçülür ve Ne Kadar Olmalıdır?

Penis kalınlığı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kalınlık, ereksiyon gücünü anlamlı şekilde etkilemez. Penis kalınlığı, sertleşme sorunu oluşmasında da etkili bir durum değildir. Her erkeğin penis kalınlığı farklı olabilmektedir.

Penis Boyu Nasıl Ölçülür?

Penis boyu penis çapını ifade eder. Penis boyu şerit metre ile ölçülür. Penis boyunu erekte bir anda iken ölçmelisiniz. Doğru ölçüm için penis referans noktası kasık ile penisin birleştiği noktadır. Penisin göze daha büyük görünen kısımları, ölçüm için uygun değildir. Penisin kasıkla birleşim kısmına mezurayı dolayarak penis boyun ulaşabilirsiniz.

Penis Kalınlığı Ne kadar Olmalıdır?

İdeal penis kalınlığı, penis çevresi ile orantılı olmalıdır. Yetişkin bir bireyin penis kalınlığı 4-5 cm olmalıdır. Kimi penislerde penis çevresine göre kalınlık değişiklik gösterebilir. Bu ve benzeri durumlar normal karşılanır. Penis kalınlığı da irsidir.

Okumak İsteyebilirsiniz: Sertleşme Sorunu Nasıl Anlaşılır

Penis Boyu Artırılabilir Mi?

Evet. AndroBalance kliniğimizde penis boyutu artırmak için içerisinde çeşitli işlemlerin olduğu etkili ve güvenilir tedavi protokolu uygulamaktayız.

Bu işlemler sonucu;

  • Penisin kollagen içeren trabeküler yapıları genişler ve Neovaskülerizasyon (yeni damar oluşumu) ile stroması artar.
  • Bazal kan akımı artarak flask haldeki uzunluğu artar.
  • Supra pubic (penis üstü) yağ dokusu azalarak Penisin gerçek uzunluğu ortaya çıkar.
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sertleşme sorunu iletişim