sertlesme-sorunu-icin-en-iyi-ilaclar

Sertleşme sorunu sanılanın aksine topumda sıkça rastlanan bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. 30-60 yaş arası erkeklerin yaklaşık %70’inde cinsel hayatını olumsuz etkileyecek sıklıkta ve derecede sertleşme sorunu görülür. Bu yüzden sertleşme sorunu tedavisi için faydalı olabilecek ilaçlar erkekler tarafından sıkça araştırılan bir konudur. Bu yazımızda atheroscleros (atardamar daralması) bağlı sertleşme sorunu için en iyi ilaçlar nelerdir onlardan bahsedeceğiz.

Sertleşme Sorunu İçin Doğru Tedavi

Herhangi bir hastalığın tedavisinde kullanılacak en doğru ilaçları belirlemek için öncelikle bu hastalığın nedenleri saptanmalıdır. Örneğin ‘’A’’ hastalığın sebepleri X, Y ve Z olsun.  X nedenine bağlı ‘’A’’ hastalığını yaşayan bireylere ancak X’e yönelik bir tedavi verildiğinde fayda görülebilir. ‘’Y’’ nedenine bağlı olarak hastalık yaşayanların tedavileri de farklı olacaktır.

Bu durum sertleşme sorunu içinde geçerli olduğu için, sertleşme problemi yaşayan kişilerin öncelikle androloji alanında gerçekten deneyimli bir hekime muayene olarak yaşadıkları sertleşme sorununun nedeni saptanmalıdır. Güzel olan şu ki bu alanda gerçekten deneyimli bir doktorun ayrıntılı bir anamnezi (soru-cevap) ile sertleşme sorununun nedeninin atheroscleros (atardamar daralması) ‘a bağlı olup olmadığı çok büyük oranda anlaşılacaktır. Çünkü atheroscleros sertleşme sorunun en yaygın nedenidir. Ayrıca hastalık olarak ifade etmek güçtür.

Penis Damarlarında Daralma

Çünkü 15’li yaşlarımızdan itibaren hepimizin damarlarında basamak basamak artan derecelerde atheroslorostik evreler görülür. Yani her yaş için normal kabul edilebilecek atar damar daralması vardır. Beslenme, zararlı alışkanlıklar ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak her yaş için beklenen darlık düzeyinden daha ileri durumlar görülebilir. (Bu konu hakkında daha detaylı bilgiyi atheroscleros.com sitemizden öğrenebilirsiniz.)

Sertleşme Sorunu İçin En İyi İlaçlar

Sertleşme sorunu için eczane ve aktarlarda satılmakta olan kimyasal ve bitkisel ilaçları 3 gruba ayırmak mümkün.

1- Damarları Geçici Olarak Genişleten İlaçlar

Atar damarların geçici olarak genişlemesine yardımcı ilaçlar eczanelerde satılan ve içeriğinde sildanafil, verdanafil ve tadalafil olan fosfodiesteraz inhibitörü özellikli bu ilaçlar özellikle penise gelen atar damarların genişlemesine neden olan nitrik oksit maddesinin ortamda bulunan miktarının artmasına neden olarak fayda gösterirler.

Ancak büyük oranda penis atardamarlarında etki göstermesine rağmen vücudun başka bölgesindeki atar damarların da genişlemesine neden olarak önemli yan etkiler oluşturur. Beyinde ki atar damar genişlemesine bağlı baş ağrıları, ve görme bozukluğu,yüz ve gögüs bölgesinde ki atar damar genişlemesine bağlı Flushing (kızarma), sırt ağrıları, mide-bağırsak bozuklukları yan etkileri yaygındır.

Okumak İsteyebilirsiniz: Viagra Nedir?

Hızlı tansiyon düşürme ile aritmi ve kalp krizini tetikleyeme riski de mevcuttur. Ayrıca kullanılan kişilerde bir süre sonra tolerans gelişir. Önceleri normal dozda etki görülebilirken bir süre sonra ancak daha yüksek dozlarda cevap alanabilmektedir. İlerleyen zaman da artık bu kimyasallardan hiç cevap alamaz duruma gelirler. Çünkü vücut ,dışarıdan gelen bu kimyasallara karşı madde üretmektedir, fosfodiesteraz miktarını artırır.Sonuç olarak bu gruptaki ilaçlar geçici etki sağladığı , yan etkileri ve tolerans geliştirmesinden dolayı tedavi edici bir özelliği olmamaktadır.

2- Kan Akışkanlığını Arttıran İlaçlar

Kan viskozitesini azaltarak yani kan akışkanlığını artırarak etki gösteren ilaçlardır. Bu ilaçlar atherosclerosa bağlı daralmış damar kanalından daha fazla kan akışı sağlayarak fayda gösterir. Çoğu bitkisel ürünler etkilerini bu yol ile göstermektedir.

Okumak İsteyebilirsiniz: Sertleşme Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Hemen hemen her evde bulunan sarımsak bu gruptaki yararlı bitkisel tedavilerden biri olarak sayılabilir.Her sabah aç karnına yutularak alınan bir diş sarımsak ağız kokusu yapmadan kan vizkozitesini azaltıp akışkanlığı artırarak sertleşme sorununa yardımcı olabilir.

3- Cinsel İstek Arttıran İlaçlar

Sertleşme sorunu için en iyi İlaçlar olarak ise Aphrodisiac (Afrodizyak) olarak tabir edilen cinsel istek (libido) arttırabilen ilaçlardır. Bu ilaçlar sertleşmeyi direk arttırmasa da sertleşmeyi başlatan cinsel uyarıyı arttırdığı için bazı kişilerde fayda gösterebilir. Karanfil tohumu, maka turpu, Sili biberi gibi bazı besinler bu etkiyi oluşturur.

Sertleşme Sorunu İçin En İyi İlaçlar – Bitkiler

Bazı bitkiler ise bu üç grup etkinin aynı anda birkaç tanesini göstermektedir. Tribulus Teretis, Ginkgo biloba, Epimedium, Ginseng, maca turpu, Zerdefil, Zerdeçal, Polen, Çoban çökerten gibi ilaçlar bu gruptandır. Bu gruptaki fitoterapi ürünleri başta doğru dozda, doğru oranda ve doğru kombinasyonda uzun süreli kullanımı ile sertleşme sorunu yaşayan kişilerde fayda gösterebilmektedir.

Doğru doz: Örneğin almış olduğumuz bir tiribulus maddesinin kalitesine göre içerisindeki etkiyi veren madde miktarı değişmektedir. Bitkiyi iyi tanıyan bir fitoterapi uzmanı tarafından ürünler seçilmelidir ve ya etken madde ölçümü yapılmalıdır. Bazen bir bitki için 4-5 farklı aktar gezdiğimiz halde yeterli kalitede ürün bulamayabilmekteyiz.

Okumak İsteyebilirsiniz: Penis Boyu Nasıl Ölçülür

Doğru oran ve kombinasyon: Birlikte kullanılacak bitkiler, hangi fitoterapi ürünlerinin hangi oranda bir arada olacağı, oluşacak ilacın etkinliğini belirleyen en önemli kısımlardandır. Dünya da şu an çeşitli kombinasyonlarda ve farklı etkinlikte sertleşme soruna fayda gösterebilen bitkisel karışımlar bulunmaktadır.  Hızla gelişmekte olan tedavi yöntemidir. Kliniğimizle iki ayrı üniversitenin yapmış olduğu çalışma da mevcuttur. 2023 yılında tamamlamayı beklediğimiz çalışmalar ile etkinliği yüksek yan etkileri az fitoterapi ürünü ortaya çıkabilecektir.

Ancak bu alanda kullanılan ilaçlar, bugün atheroscleros’a bağlı sertleşme sorunu tedavisinde kullandığımız ve kalıcı olarak oldukça yüksek başarı aldığımız ESWT (şok dalga) ve birlikte uyguladığımız p-shot, penil mezoterapi, penil ozon gibi tedavilerin yanında çok zayıf etkili bir tedavi olarak tanımlanabilir. Bu tedavilere alternatif olmaktan ziyade, kliniğimizde bu tedavilere destek amacı ile hazırladığımız özel fitoterapi ürününü hastalarımıza vermekteyiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sertleşme sorunu iletişim